Connect with us

Други спортови

Цел свет го виде чудниот предмет на градите на Новак, никој не знае што е тоа: „Да не беше тоа, сега немаше да бидам овде“ (ВИДЕО)

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ во средата навечер се пласираше во третото коло на Ролан Гарос.

Со голема мака го доби првиот сет против Мартон Фучовиќ за час и половина, а потоа ги доби следните два за 78 минути и продолжи со 7:6(2), 6:0, 6:3.

Во текот на мечот беше јасно дека Новак се мачи со константноста, се чинеше како да не му одговараат неколку фактори, од ветерот и подигната глина, до улогата на неговиот боксер.

Дополнително, на неговите гради првпат можевме да видиме чуден предмет, кој се наоѓаше во рамката меѓу сетови кога Ѓоковиќ го соблече дресот.

Многумина се пошегуваа дека тоа е „реактор“ на Тони Старк од познатиот филм „Ironman“, а истото асоцијација го даде и Ѓоковиќ по мечот.

„Како момче го сакав детето Ајронмен, мојот тим ја измисли најнапредната нано-технологија и да не беше тоа немаше да бидам овде сега“, рече Ѓоковиќ подоцна на прес-конференција.

Тој се пошегува и остана мистериозен бидејќи многу од најголемите светски медиуми се прашуваат што е чудниот објект. Од Вашингтон пост, преку Јаху и АП, до Експрес и австралиските 9 вести, сите го имаат истото прашање и никој сè уште не го знае одговорот.

Како што никој не го знае одговорот на прашањето каков бил мистериозниот пијалок кој во неколку наврати го тресеа избраниците на српскиот играч и го испуштаа на теренот.

Овој пијалок особено привлече внимание кога го подготви поранешниот физиотерапевт Улисес Бадио, во финалето минатата година кога играше против Стефанос Циципас.

Facebook