Connect with us

Ракомет

Унгарија во четвртфиналето, Шпанија во шок

Селекциите на Шведска, Русија, Франција и Унгарија изборија пласман во четвртфиналето од групата Б, безбедни патници меѓу осумте најдобри од групата А се Норвешка, Холандија и Црна Гора, а единствена дилема е Јужна Кореја или Јапонија.

За разлика од Црна Гора, која доби подарок во првиот натпревар од последното коло во форма на реми помеѓу Јужна Кореја и Ангола – 31:31, а со тоа и место во четвртфиналето, Шпанија и Бразил останаа без место меѓу осумте најдобро.

Бразил беше поразен од Франција со 29:22 во директен дуел со пласман во четвртфиналето. Русија ја победи Шпанија со 34:31, а последната надеж на Шпанија, за пласман во четвртфиналето, ја изгаси Унгарија, која ја победи Шведска со 26:23 (15:15).

Предноста на табелата на Унгарија, која има ист број бодови како Шпанија, но е подобра во меѓусебниот скор, ја донесоа Викторија Лукач, Ноеми Хафра, Гита Клујбер, Грета Мартон и Сандра Солоши со по четири гола. Кај Шведска, која ја обезбеди пол -позицијата пред плејофот пред натпреварот со Унгарија, Карлсон и Натали Хагман беа расположени да играат во нападот со по пет гола, а Елин Хансон и Јасмина Робертс со по три гола.

Остануваат уште два натпревари во последното коло од групната фаза. Силите ќе ги измерат Црна Гора и Холандија, односно Норвешка и Јапонија. Ако Црна Гора ја победи Холандија, ќе биде втора, ако загуби од Холандија, ќе биде трета, освен ако Јапонија не направи чудо, а потоа не ја победи Норвешка, ја претекне Црна Гора и ја елиминира Јужна Кореја.

Facebook