Connect with us

Фудбал

Вардар и Шкендија убедливи

Најголемите претенденти за шампионската титула Вардар и Шкендија забележаа убедливи победи. Вардар на гостински терен со 3:0 славеше против Академија Пандев. Стрелци на головите беа Аврамовски (2) и Брдаровски.

Шкендија на домашен терен беше подобра од Шкупи во второто дерби со 4:0. Ибраими и Жуниор со по два гола се погрижија за нови три бода. Тетовскиот тим со овој триумф се проби на второто место.

Резултати ПМФЛ.

Недела:

Академија Пандев – Вардар 0:3

Борец – Ренова 1:0

Работнички – Силекс 1:1

Шкендија – Шкупи 4:0

Сабота:

Македонија ЃП – Струга Трим Љум 1:1

Табела: Вардар 35, Шкендија 27, Академија Пандев 27, Силекс 24, Македонија ЃП 23, Струга Трим Љум 23, Шкупи 22, Борец 19, Ренова 16, Работнички 15.

 

 

Facebook

Реклама