Connect with us

Тајмаут

Важеше за голем талент во Србија, сите пари ги потрошил на проститутки, дрога и алкохол, спиел со Наоми Кемпбел, Кармен Електра?!

Фудбалот е полн со приказни за играчи кои не знаат како да ги контролираат и паметно да ги трошат своите пари.

Меѓу најдобрите примери е Саша Чурчиќ (50), некогаш голем талент кој ја заврши кариерата на 29 години и чиј живот беше полн со авантури. Покојниот Ивица Осим на 19 години му даде шанса да игра за репрезентацијата на Југославија, што доволно говори за потенцијалот.

Одличната техника и визија го направија еден од најголемите таленти во светот. Брзо заигра за Партизан, а потоа беше во Премиершип, поточно во тимот на Болтон.

Тој беше најдобар играч во Болтон, но како што клубот падна во понизок ранг, тој беше префрлен во Астон Вила, каде што играше со својот пријател Саво Милошевиќ, кој стана еден од неговите штитеници во иднина.

Платата од 12.000 фунти дозволи да се зборува за него гласно. Во една прилика изнајмил цел автобус полн со проститутки за некои играчи и пријатели, додека дрогата и алкохолот станале составен дел од неговиот живот.

Не остана долго во Бирмингам затоа што испадна од тренерските планови. Кристал Палас беше неговата следна дестинација каде работите станаа уште полоши.

Тогаш почнал да се дружи со Роби Вилијамс и станал сè „опседнат“ со опојни дроги. Сепак, тој беше брилијантен на теренот и беше многу ценет од навивачите.

Откако завршила авантурата, тој заминал во Њујорк. Во американската метропола почна да се дружи со познатиот кошаркар Денис Родман, а нивните забави го добија епитетот на митски.

Следуваше краток ангажман во Мадервел, а последен клуб во кариерата му беше Обилиќ. Една реченица од неговата автобиографска книга најдобро ја опишува неговата кариера.

„Сите пари што ги заработив во фудбалот ги потрошив на дрога, проститутки и алкохол. Бев на улица, бев скитник и не се бањав еден месец…“, изјавил тој.

Во текот на деведесеттите, секоја втора манекенка беше со мене. Никогаш не сум платил за секс, повеќе би сакал да се убијам и да го направам тоа. Никогаш не сум бил со проститутка или старлета полна со силикон. Пластиката не може да биде во мое друштво бидејќи ме интересираат само природни девојки“, изјави Чурчиќ и откри дека дури спиел со Наоми Кембел кога играл за Кристал Палас.

“Таа беше жесток навивач на Палас. Еднаш дојде на натпреварот, а потоа се сретнавме во ВИП барот. По неколку недели направив забава и ја поканив. Набрзо почнавме да се гледаме, но таа не сакаше да има секс веднаш на првиот состанок, тешка е таа жена. Дури на дваесеттиот состанок се согласи да спие со мене. Имавме секс околу триесет пати. Врв е во креветот“.

Како што вели, спиел и со Кармен Електра, што секако било сон на многу мажи.

“Бев и со Ева Херциг, но Кармен Електра е најдобра во сексот. Имав акробации со неа до седум часот наутро на базен. Таа е најлуда”, додал поранешниот фудбалер.

Неговиот добар пријател Милошевиќ му помогнал да избега од улица. Потоа учествувал во реалното шоу „Големиот брат“ каде освоил 50.000 евра кои му помогнале да си ги подмири долговите и да почне да води нормален живот.

Тој имаше и стоматолошка операција и операција на носот што го плати неговиот лош начин на живот. Сега понекогаш се појавува и во емисии на српската телевизија. Тој минатата година поради конфликт со сосед заврши во полициска станица. Во меѓувреме доби и тренерска лиценца.

Реклама

Facebook