Connect with us

Други спортови

Верстапен казнет со пет, Ботас со три места на стартот во Катар!

Холандскиот возач заработи официјална казна на час и половина пред трката во Катар, откако стјуардите одлучија дека мора да одработи „пенали“ за непочитувањето на строгото правило за време на вчерашните квалификации.

Покрај Ферстапен казна заработи и Валтери Ботас, вториот возач на Мерцедес доби казна од три позиции наназад за стартот на трката, не забавил на жолто знаме во секторот каде што возел.

Траката за ГН на Катар е закажана за 15:00 часот. Верстапен брани 14 бода предност во однос на Хамилтон.

Реклама

Facebook

Реклама