Connect with us

Ракомет

ВИДЕО: Историска вечер за Тимур Дибиров, се приклучи на Кире Лазаров и Никола Карабатиќ

Од 2004 година Тимур Дибиров постојано играше во Лигата на шампионите на ЕХФ – и тоа само за два клуба: Чеховски Медведи (2004-2013) и РК Вардар (2013-до денеска).

Тој беше главен играч на Медведи кога тие стигнаа до првиот Ф4 во Келн во 2010 година, но неговата кариера ќе стане уште поуспешна со тимот од Скопје.

Заедно со линискиот играч Стојанче Стоилов, левото крило со руско потекло го предводеше Вардар до два трофеи во Лигата на шампионите во ЕХФ во 2017 и 2019 година и пет титули во СЕХА лигата.

Во четвртокот вечерта тој додаде уште повеќе историја на својата приказна кога неговиот пенал (8:11) ја погоди мрежата на Сегед, одбележувајќи го неговиот 1.000-ти гол во Лигата на шампионите во ЕХФ и стана третиот играч кој некогаш го постигнал подвигот, по Кирил Лазаров и Никола Карабатиќ, и двајцата се сеуште активни.

Реклама

Facebook

Реклама