Connect with us

Тајмаут

ВИДЕО: Марадона доби статуа за роденден во родната Аргентина

Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Дијего Армандо марадона за својот 58 роденден доби статуа во Буенос Аирес.

Статуата во чест на славниот фудбалер е подигната во областа Ла патернал во Буенос Аирес од каде потекнува ,,Аргентинос Јуниорс” , клубот каде марадона почна да игра професионален фудбал во 1976 година.

,,Скулптури обично се прават во чест на мртвите , а Дијего е жив. направивме статуа сега , за додека е жив Марадона да знае дека овој дел од градот засекогаш ќе го памети. Знаеме дека ќе дојде за да ја види и затоа сме многу среќни .” ,  изјави Алберто Перес , директор на Комисијата за историски истражувања во Ла Патернел.

Реклама
Реклама

Повеќе од Тајмаут

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com