Connect with us

Фудбал

ВИДЕО: Професор по роботика не издржа и славеше за титулата на Наполни во универзитетот

Бруно Сицилијано, професор по роботика на Универзитетот Федерико Втори во Неапол, не можеше да ја задржи еуфоријата и со своите студенти ја прослави титулата на Наполи, кој во четвртокот стана шампион по пауза од 33 години. Тој ја однесе свеченоста во својата канцеларија.

Сицилијано (63) е еден од најпознатите италијански академици во областа и еден од студентите дури го опиша како „легенда на роботиката“. Професорот сподели неколку моменти од тоа предавање на својот Твитер профил, каде прославите се преклопија со роботика. На едно од видеата, учителката може да се види како влегува во училницата со предмети од Наполи, коса и лице насликани додека воодушевено пее.

Социјалните мрежи на Бруно Сицилијано се преполни со фотографии, видеа и вести од клубот, неколку пати споменувајќи дека тоа се страстите на неговиот живот: роботиката и Наполи.