ВИДЕО: Руди Гоберт го сруши рекордот во НБА лигата на забивање

Руди Гоберт одигра одличен натпревар против Феникс Санс, а натпреварот го заврши со 26 поени и 10 скока.

Одличниот натпревар не беше доволен за него, па постави уште еден рекорд. Во оваа средба, тој запиша 270 забивања во оваа сезона.

Кога Донован Мичел додаде пас, Гоберт во средината на втората четвртина заби, Гоберт официјално го сруши овој рекорд.

Вчерашниот рекорд го држеше Двајт Хауард кој успеа да запише 269 забивања во една сезона.