Поврзи се

Ракомет

ЖРК Вардар убедлив против Будуќност

Во балканскиот дуел од ракометната женска Лига на шампионите, скопски Вардар го совлада првакот на Црна Гора, подгоричка Будуќност со 31:24 (19:8), што е деветти триумф во низа сезонава во елитното европско натпреварување за „црвено-црните”

Најавувајќи дека се во одлична форма на патот до четвртфиналето на ЛШ, ракометарките на Вардар остануваат лидерки на табелата во група 2 во Главната фаза со максимални 14 бода, и со најдобра гол разлика, од плус 45) и најдобар напад во лигата на шампионите со 219 постигнати голови.

Неизвесност имаше само во почетните минути од средбата, а потоа „вардарки“ влегоа во мечот и лесно направија предност што донесе опуштање во продолжението на првото полувреме, па и можност во игра да влезат и оние што вообичаено повеќе седат на клупата.

Вардарки покажаа голема зрелоста во играта, и одлична игра во одбрана и напад. Будуќност не беше дораснат ривал за, па Вардар имаше процент на реализација поголем од 65 отсто, а слично беше и со погодените удари кон голот на Будуќност.

Она што го покажаа во првото полувреме продолжи и во вторите 30 минути и иако немаше дилеми околу конечниот победник, Вардар играше максимално со исто темпо. Домашните во најголемиот дел од дуелот имаа двоцифрена предност, и го спречија сите обиди на гостинките и нивниот тренер да го нарушат ритамот на Вардар.

Прв стрелец беше Андреа Пенезиќ со осум гола, по четири имаа Кузнецова и Цвијиќ, додека со по три гола завршија Радичевиќ и Чанаџија. Лејно имаше 15 одбрани.

Во следното коло на 25-ти февруари Вардар гостува во Франција кај Мец.

ФОТО

loading...

Повеќе од Ракомет

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com