Поврзи се со нас

Другите пишуваат...

ВИДЕО: Годишнина од најстрашната повреда во историјата на фудбалот

Пред точно 39 години на стадионот „Артемио Франки“ во Фиренца се случи инцидент кој уште се прераскажува. Играа Фиорентина и Џенова, кога во еден момент на терено се судрија домашниот фудбалер Џанкарло Антонини и гостинскиот голман Силвано Мартин.

Антонини успеа целосно да закрепне по оваа повреда, па дури беше и дел од репрезентацијата на Италија која на Светското првенство во 1982 година стигна до златниот медал на Мундијалот.

Спортманија

loading...

Facebook