Други спортови

Хамилтон по 15 години останува без титула? Еклстоун ја призна грешката, Маса се жали

Луис Хамилтон би можел да остане без титулата светски шампион во Формула 1, која ја освои во 2008 година. По интервјуто со поранешниот шеф на Ф1, Берни Еклстоун, во кое тој призна дека трката во која Британецот профитирал и освоил клучни поени требало да биде откажана, Фелипе Маса ја објави тужбата 15 години подоцна.

Во 2008 година, Хамилтон ја освои првата од неговите седум шампионски титули во една од најнеизвесните и најконтроверзните сезони во историјата, завршувајќи само еден бод повеќе од Бразилецот Маса, со претекнување на последниот свиок од последниот круг во последната трка. Но, немаше да биде во позиција за таков финиш да не се случеше инцидент во Сингапур.

Премиерната трка за Големата награда на Сингапур остана запаметена по аферата „Crashgate“, намерна несреќа предизвикана од Нелсон Пике Џуниор да му помогне на соиграчот Фернандо Алонсо да победи. Поради судирот безбедносното возило излезе на патеката, а Ферари погреши во тактиката со боксот, па по менувањето на гумите, Маса се врати од водство на 13. место и остана без бодови, а Хамилтон заврши трет.

Тоа е местото каде што Британецот изгради разлика од шест поени што се покажа како клучна, што всушност не требаше да биде затоа што трката требаше да биде откажана, како што потврди Еклстоун во интервју за F1 Insider. Пике подоцна призна дека тимот добил инструкции да влезе во бокс за да ја намести трката и да му дозволи на Алонсо да победи.

Пике не го откри тоа до следната година, а Еклстоун вели дека тој и претседателот на ФИА, Макс Мозли знаеле за тоа порано, но одлучиле да не прават ништо.

„Мосли и јас бевме информирани во текот на сезоната за тоа што се случи во Сингапур. Пике Џуниор му откри на својот татко дека тимот побарал од него да удри во ѕидот за безбедносното возило да излезе на патеката за да му помогне на Алонсо.

Решивме да не правиме ништо затоа што сакавме да го заштитиме нашиот спорт од голем скандал, па го убедив таткото на Пике да молчи до понатамошно известување. Тогаш важеше правилото конечниот пласман да биде непроменет по доделувањето на наградите. Така Хамилтон го доби трофејот и се беше во ред.

Имавме доволно информации за да започнеме истрага. Според статутот на ФИА, под такви услови требаше да ја откажеме трката во Сингапур. Тоа значи дека таа не требаше да се смета за генерален пласман, односно светски шампион ќе станеше Фелипе Маса, а не Луис Хамилтон“, изјави Еклстоун.

Маса бара правда и единствена шампионска титула. Откако го слушнал ова, Маса решил да ги истражи сите правни опции за да се бори за правда 15 години подоцна, бидејќи тогаш адвокатите го увериле дека ништо не може да се смени откако ќе биде прогласен победникот.

„Многу е тажно да се дознае дека трката требаше да биде откажана и дека јас ќе станав шампион. На крајот, јас бев тој кој загуби најмногу со тој резултат“, изјави Маса за Autosport, иако признава дека тој самиот не верува дека нешто може да се промени.

„Правдата е важна. Мислам дека ако сте казнети за нешто што не е ваша вина, ако тоа е резултат на грабеж, украдена трка, правдата мора да биде задоволена. Единствената правилна одлука беше да се откаже таа трка“, кажа.

Во 2008 година, Маса беше најблиску до шампионатот во Формула 1, кој никогаш не успеа да го освои. Хамилтон освои уште шест титули помеѓу 2014 и 2020 година и се изедначи со Михаел Шумахер како најкорисниот Ф1 возач во историјата. Ако по некое чудо апелот на Маса помине, Шумахер повторно ќе биде сам на врвот.