Победи за Рома и Баер, реми во Лисабон и Берлин

Во првите осминафинални осминафинални натпревари во Лига Европа предност добија екипите на Рома и Баер Леверкузен, без победници во Лисабон и Берлин.

Во едно од дербијата во Лисабон се сретнаа Спортинг и Арсенал. Гостите од Лондон поведоа во 22. минута со голот на францускиот дефанзивец Вилијам Салиба по корнер на поранешниот играч на Порто, Фабио Вијеира . Спортинг израмни на идентичен начин. Во 34. минута поранешниот играч на Тотенхем Маркус Едвардс го изведе корнерот , а Гонзало Инасио со глава го постигна голот .

Пресвртот дојде во 55. минута. Едвардс го проигра Поте , неговиот удар само накратко го одбрани голманот на Арсенал, Метју Тарнер , а Паулињо ја смести одбиената топка во мрежата.

Англискиот тим седум минути подоцна израмни. Џака шутираше, топката се одби од домашниот фудбалер Морита и заврши во мрежата – 2:2.

Тоа беше и конечен резултат на стадионот „Хозе Алваладе“.

Екипата на Рома оваа сезона на Олимпико се сретна со одличниот Реал Сосиедад и се стекна со два гола предност пред реваншот во Сан Себастијан.

Волчицата поведе во 13. минута со голот на Ел Шарави на асистенција на Тами Абрахам . Таа стигна до вториот гол во 87. минута, по корнерот кој го изведе Пауло Дибала , голот беше постигнат со глава на резервистот Мараш Кумбула .

Во Леверкузен, Баерн беше подобар од Ференцварош – 2:0. Фармацевтите поведоа со голот на Керем Демирбај во десеттата минута по акцијата на суперталентираниот Флоријан Вирц . Едмонд Тапсдоба од Буркина Фасо постигна два гола на крајот од натпреварот .

Во Берлин и Брисел, беа забележани дури шест гола, а можеше да има и повеќе… Првиот гол за домашните го постигна хрватскиот интернационалец Јосип Јурановиќ од слободен удар .

Резултати:

Спортинг Лисабон – Арсенал 2:2 (Гонзало Инасио 34, Паулињо 55 – Салиба 22, Морита автогол 22)
Баер Леверкузен – Ференцварош 2:0 (Демирбај 10, Тапсоба 86)
Рома – Реал Сосиедад 2:0 (Шарави 13, Кумбула 87)
Унион Берлин – Унион Сен Жилоаз) 3:3 (Јурановиќ 42, Кнохе 69, Михел 89 – Бонифациј 28, 72, Фертесен 58).